Hatice Kübra BOYAR

advertisement
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (EYLÜL 4. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN KERİMİ ÖĞRENİYORUZ-1
ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I KERİM VE MESAJI
Konu
1-Kur’an-ı Kerim’i Niçin Okumalıyız?
40+40
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
1-Kur’an’ın Kerim’i okumanın ve öğrenmenin önemini kavrar. Dersin işlenişi hakkında bilgi sahibi olur.
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Rahmet, Kitap, Mushaf, Kur’an
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Anlatım, Soru-Cevap
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriTemel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Tanışma, Ders müfredatı hakkında bilgi verme.
Aşağıdaki hadis okunarak öğrencinin dikkati hayırlı ve üstün olma kavramlarına yönlendirilir.
“Sizin en hayırlı/üstün olanınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.” (Buhârî, Fezâilü’l–Kur’ân, 21)
Öğrencilere bir kılavuzun ne işe yaradığı, bir Peygamberin Kur’an’ın kılavuzu olduğu vurgulanarak
güdülenmesi sağlanır.
1. Kur’an-ı Kerim’i Niçin Okumalıyız:
Kur’an-ı Kerim, biz insanları yaratan Allah’ın sözüdür. Bizi çok seven Rabb’imizden gelen bir
mektuptur. Dinimiz İslam’ın temel kaynağıdır. Bize Allah’ı anlatır, Peygamberimizi tanıtır ve nasıl
yaşayacağımızı öğretir. Kur’an, yaşadığımız hayatı bütün yönleriyle kuşatır. İnanç, ibadet ve ahlak
ilkelerinden bahseder. Kur’an-ı Kerim, birey ve toplum olarak nelere dikkat edeceğimizi, nelerden
kaçınmamız gerektiğini açıklayan bir rehberdir. Allah’ın, kullarının iyiliği için indirdiği kılavuzdur.
Kur’an-ı Kerim’in gönderiliş amacı, insanların doğruya, güzele ulaşmaları ve her iki dünyada
da mutlu olmalarını sağlamaktır. Bu da Kur’an’ın mesajını öğrenmekle mümkündür. O hâlde, içerisinde
yer alan esasları anlayıp hayatımızı onun ilkeleri doğrultusunda düzenlemek için Kur’an-ı
Kerim’i okumamız gerekir.
Biz insanlara düşen görev Kur’an’ın gönderiliş amacını düşünmek ve hayatımızda Kur’an’ın
öğretilerine yer vererek O’nun gönderiliş amacını gerçekleştirmektir. Dünya hayatının mutlu yaşanmasını
isteyen her bireyin Kur’an’ın kılavuzluğuna ihtiyacı vardır.
Kur’an’ı öğrenip, anlamaya çalışmamız konusunda bize örneklik eden kişi, Peygamberimizdir.
O, hayatını insanlara Kur’an’ı öğretmeye ve anlatmaya adamıştır. Onun ahlakını öğrenmek ve
Peygamberimiz gibi yaşamaya çalışmak için de Kur’an ayetlerinin anlamını öğrenmeliyiz.
Mutlu ve huzurlu bir hayat sürdürebilmek için Kur’an’ı okuyup anlamaya önem vermeliyiz.
Kur’an’a önem verip onun bizden istediği gibi yaşarsak, her alanda ileri bir düzeye ulaşabiliriz.
Kur’an bizden başarı için çalışmamızı, yardımlaşmayı ve işimizi en güzel şekilde yapmamızı ister.
Kendimiz, ailemiz ve milletimiz adına her alanda faydalı işler yapmak için çalışmalıyız.
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan
sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve eksikler
tamamlanacak.
1- Kur’an’ın niçin gönderilmiştir?
2- Kur’an’ın kılavuz olmasını yorumlayınız?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
29.09.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (EKİM 1. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN KERİMİ ÖĞRENİYORUZ-1
ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I KERİM VE MESAJI
Konu
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
1-Kur’an-ı Kerim’i Niçin Okumalıyız? 2. Kur'an Sevgisi
40+40
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
1-Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye istekli olur. 2-Kur'an-ı Kerim'e bağlanmanın sevgi ile mümkün olduğunu
kavrar.
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriAraç, Gereçler ve Kaynakça
Kıraat, Hafız, Sevgi, Şefkat
Anlatım, Soru-Cevap
Temel Dini Bilgiler(Diyanet),Kur’an-ı
Ansiklopedisi(Diyanet) Pdf Ders Kitabı
Kerim
Meali
(Diyanet),İlmihal
(Diyanet),
İslam
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Öğrencilerden Kur’an’a karşı olan sevgi ve saygılarının nasıl olduğu konusunda örnekler verilmesini
istenir.
1. Kur’an’ı Kerim’i Niçin Okumalıyız:
Allah’ı anmanın en güzel yollarından biri namaz kılmaktır. Namaz kılarken okumak için de
Kur’an’dan bazı ayet ya da sureleri öğrenmeliyiz. Kur’an okumak, insanı psikolojik açıdan da rahatlatır.
Kendisini görüp gözeten yüce bir varlığı tanıyan, boş yere yaratılmadığını, dünyada bulunma gerekçesini
ve bu hayatın bitiminde sürekli kalacağı bir ahiret hayatının varlığını öğrenen insan, bu hayatı en güzel
şekilde değerlendirmeye çalışacaktır.
Allah’a inanan insan, kendisine rehberlik edecek Kur’an-ı okumalı, O’nu anlamalı ve hayatına
uygulamalıdır. Anlaşılmadan okunan hiçbir kitap insanın hayatına müdahil olmaz.
2. Kur’an’ı Kerim Sevgisi:
Sevgi kardeşliktir, başkalarını düşünmektir, paylaşmaktır. Sevdiğimiz bir arkadaşımızdan aldığımız
bir mektup veya hediye bizi ne kadar çok mutlu eder, öyle değil mi?
Allah bizi yaratmış, bizi çok sevdiği için de yalnız bırakmamıştır. Mutlu ve huzurlu olmamızı istemiş, bizi
düşündüğü için peygamberler ve kitaplar göndermiştir. Kur’an’ın gönderilişi, bütünüyle Allah’ın kullarına
duyduğu sevginin eseridir. Bizim gibi bir insan olan son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.) ise Kur’an
esaslarını hayatımıza nasıl aktaracağımızı, Allah’a olan sevgimizi nasıl ifade edeceğimizi öğretmiştir.
Sevdiğimiz insanın sözleri de davranışları da bizim için değer taşır. Onu kırmamaya, üzmemeye
özen gösteririz. Âdeta onun üzerine titreriz. Biz de ona sevgi ve saygımızı göstermek isteriz. Bizi çok seven
Rabb’imizin sözlerine vereceğimiz önem, ona duyduğumuz sevginin ifadesi olacaktır.
Ona olan sevgi ve saygımızı ifade etmenin yolu, yalnızca onu öpüp başımıza koymak değildir. Mübarek
gün ve gecelerde Kur’an okumakla da bu sevgiyi tam olarak göstermiş olamayız. Onu sevdiğimizi ayet ve
Surelerinin anlamını kavramaya çalışmakla gösterebiliriz. Mesela namazlarımızın her rekâtında
okuduğumuz Fatiha suresinde Allah’a verdiğimiz sözlerin, yaptığımız duaların anlamını öğrenmekle
bu sevgimizi göstermeye başlayabiliriz. Kur’an’ın emrettiği doğruluk, güvenilirlik gibi güzel ahlak
ilkelerine uygun yaşamak da bu sevginin en büyük göstergesi olacaktır.
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan
sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve eksikler
tamamlanacak.
1- Dünya ve ahiret mutluluğu için insanlar ne yapmalıdır?
2- Kur’an sevgisi nasıl olmalıdır?
3- Kur’an sevgisi neyi gerektirir?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
06.10.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (EKİM 2. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’IN MESAJINI ANLIYORUM-2
ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I KERİM VE MESAJI
Konu
1. Kur'an Kıssaları Öğreniyorum: Hz. Âdem
40+40
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
1.Hz. Âdem, Hz. Nuh, Hz. Hud, Hz. Salih kıssalarını temel özellikleriyle açıklar.
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Kıssa, Peygamber, Tövbe, Cinayet
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Anlatım, Soru-Cevap
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriTemel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Öğrencilerden Habil ve Kabil olayı konusunda örnekler verilmesini istenir.
Dikkati Çekme
Öğrencilere emre itaat etmemenin kötü neticeleri anlatılarak güdülenmeleri sağlanır.
Güdüleme
1.Kur’an’ı Kerim’i Kıssaları:Hz.Adem(a.s)
Kur’an-ı Kerim kıssaları, Allah’ın bize anlattığı örnek olaylardır. Yüce Allah Kur’an’da Hz.
Muhammed’den önceki peygamberlerin ve bazı insanların yaşamlarından örnekler verir. Bunlardan
ders çıkarmamızı ister. Bu sebeple Allah’ın Kur’an’da anlattığı kıssaları anlamaya önem vermeliyiz.
Gözden Geçirme
Hz.Adem kıssası bizlere insanın yaratılışı ve sonraki merhaleleri hakkında ipuçlarını içinde barındıran
bir kıssadır. Hz.Adem’in cennetten yeryüzüne indirilişi, oğulları Habil ve Kabil arasında geçen olay ve
neticesinde işlenen ilk cinayet ve yansımaları üzerinde düşüneceğimiz önemli noktalardır.
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

İlk insan, ilk peygamber, ilk baba, ilk eş olan Hz. Âdem uzun yıllar yaşadı. Yeryüzünde doğruların
hâkim olması için çalıştı. Bu konuda en büyük destekçisi eşi Hz. Havva oldu. Ancak her insan
gibi o da ömrü bittiğinde öldü. Allah’ın selamı ona ve onun yolunda olan tüm insanlara olsun!
İnsanoğlu Hz. Âdem’den günümüze kadar gelen süreçte hep bir bocalama yaşamıştır. Ne zaman iyiye
ve güzele yönelse hep karşısına kötüyü, çirkini daha güzel gösteren bir olgu hep çıkagelmiştir. İnsanlar Hz.
Âdem ve diğer peygamberlerin yasam kesitlerinde ince ayrıntıları dikkatli okumalıdır.
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan
sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve eksikler
tamamlanacak.
1- Kıssaların amacı nedir?
2- Hz. Adem’in kıssası bize neyi öğütler?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
13.10.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (EKİM 3. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’IN MESAJINI ANLIYORUM-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I KERİM VE MESAJI
Konu
1. Kur'an Kıssaları Öğreniyorum: Hz. Âdem, Hz Nuh, Hz.Salih
40+40
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
1.Hz. Âdem, Hz. Nuh, Hz. Hud, Hz. Salih kıssalarını temel özellikleriyle açıklar.
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Kıssa, Peygamber, Tövbe, Tufan
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Anlatım, Soru-Cevap
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriTemel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Öğrencilerde “Nuh’un Gemisi” tabiri hakkında bilgileri sorulur.
Dikkati Çekme
Öğrencilere emre itaat etmemenin kötü neticeleri anlatılarak güdülenmeleri sağlanır.
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

2. Hz. Nuh(a.s)
Hz. Âdem’e gönderilen din, Allah’a teslimiyet temelleri üzerinde yükselmiş İslam’dı. Bu dinde
sadece Allah’a kulluk edilirdi. Ancak yeryüzünde insanlar çoğalmaya başlayıp kendilerine gönderilen
dinden uzaklaşınca Allah’a isyan edenler, haksızlık yapanlar, putlara tapanlar da görülür oldu. Doğru
yoldan çıkanlara peygamber göndermek Allah’ın yasası idi. Böyle bir dönemde Yüce Allah, peygamber
olarak Hz. Nuh’u gönderdi. Nuh (a.s.)’un kavminden putlara tapanlar vardı. Putlarının isimleri Vedd, Suva,
Yeğus, Yeuk, ve Nesr idi. Vedd erkek, Suva kadın, Yeğus aslan, Yeuk at, Nesr kartal şeklindeydi.
3. Hz. Hud, Hz. Salih (a.s)
Ahkâf, Yemen ile Umman arasında, bağlar ve bahçelerle çevrili harika bir yerdi. Orada yaşayanlar sağlıklı,
güçlü kuvvetli insanlardı. Hz. Nuh’un (a.s.) torunu Âd’ın soyundan geldikleri için“Âd Kavmi” diye
anılıyorlardı. Yüksek yüksek binalar, görkemli saraylar yapıyorlardı. İrem şehri dillere destan güzellikte
idi. Mal ve mülkün, türlü türlü nimetlerin içerisinde sefa sürüyorlar ama Allah’a şükretmeyi unutarak
büyükleniyorlardı. Zorba ve kaba insanlardı. Ülkelerine uğrayan kişilere zulmediyor, onların haklarını gasp
ediyorlardı. Allah Hz.Hud peygamberi bu kavme gönderdi. Allah Semud kavmine Hz.Salih (a.s)
peygamberi göndermiştir.
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan
sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve eksikler
tamamlanacak.
1- Nuh tufanını özetleyiniz.
2- Ad kavminin özellikleri nelerdir?
3- Hz.Salih (a.s) hangi kavme gönderilmiştir?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
20.10.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (EKİM 4. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’IN MESAJINI ANLIYORUM-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I KERİM VE MESAJI
Konu
2. Sureleri Tanıyorum: Lokman Suresi
40+40
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
1. Lokman suresini genel özellikleriyle tanır.
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Hekim, Sure, Ayet,Cüz, Dua,
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Anlatım, Soru-Cevap
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriTemel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Öğrencilerden Kur’an’a ait bildikleri sürelerin adlarını söylemeleri istenir.
Dikkati Çekme
Öğrencilere iletişimin insan için ne kadar gerekli olduğunu belirtilerek güdülenme sağlanır.
Güdüleme
1-Kur’an Sureleri:Lokman Suresi
Adı: Lokman suresi
Ayet Sayısı: 34
Kur’an’daki Yeri: 31. suredir.
İndiriliş Zamanı: Mekke Dönemi.
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Lokman suresi, ahlaki ilkeleri ön plana çıkaran Kur’an surelerinden biridir. Peygamberimizin
Medine’ye hicretinden önce Mekke döneminde inmiştir. 12 ile 19. ayetleri arasında yer alan ayetlerde
bilge bir kişi olan Hz. Lokman’ın oğluna verdiği tavsiyelerden söz ettiği için bu adı almıştır. Surenin öne
çıkan konusu, doğru bilgi, bunun söz ve davranışlara yansıtılmasıdır.
Lokman suresinde Rabb’imiz, İslam’ın inanç ve ahlakla ilgili bazı temel ilkelerini, çocuğuna düşkün
ve şefkatli bir baba olan Hz. Lokman’ın oğluna verdiği öğütler şeklinde özetlemektedir.
Hz. Lokman, evladına üç defa “Yavrucuğum!” diye seslenerek, onun şahsında her insan için büyük önem
taşıyan tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu bölümde Allah’a inanılması emredilmiş, başka ilahlara tapmak
yasaklanmış, anne ve babaya saygı gösterip onların, Allah’ın emirlerine aykırı olmayan isteklerinin yerine
getirilmesi istenmiştir.
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan
sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve eksikler
tamamlanacak.
1- Lokman suresi kaç ayettir ve nerede inmiştir?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
27.10.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (KASIM 1. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’IN MESAJINI ANLIYORUM-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I KERİM VE MESAJI
Konu
3-Kur’an’dan Dualar Öğreniyorum: Bakara 201, İbrahim 41
40+40
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
1- Bakara suresinin 201. ve İbrahim suresinin 41. ayetlerinde yer alan duaların anlamını kavrar.
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Sure, Ayet, Cüz, Dua,
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Anlatım, Soru-Cevap
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriTemel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Öğrencilere, Allah’a nasıl dua ettikleri sorularak dua konusuna dikkat çekilir.
Dikkati Çekme
Dua etmenin de bir çeşit ibadet olduğunu belirtilerek güdülenme sağlanır.
Güdüleme
1-Kur’an’dan Dualar Öğreniyorum:
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Dua, kul ile Allah arasında iletişimi sağlayan aracısız bir iletişim aracıdır. Dua samimiyet ve
içtenliktir. Kur’an’a göre insana Allah katında saygınlık kazandıran özelliklerden biri de duadır. Duamız,
yalvarıp yakarmamız, ibadet ve niyazımız yani kulluğumuz yoksa Allah katında değerimiz de olmaz.
“Rabb’imiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi cehennem ateşinin azabından
koru!” ...(Bakara,201)
“Ey Rabb’imiz! Beni, annemi, babamı ve bütün mü’minleri kıyamet günü affeyle!”(İbrahim,41)
Dua, Kur’an’ın önemle üzerinde durduğu temel konulardan biridir. Dua bir çağrıdır, sesleniştir,
kişinin Allah’a yönelişidir. Bağlılıktır, teslimiyettir. Allah’ı anmak ve yüceltmektir.
İnanan insan, Rabbiyle iletişim kurmak istiyorsa dua etmeli ve dua ederken de tüm kalbiyle Allah’a
yönelerek dua etmelidir.
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan
sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve eksikler
tamamlanacak.
1- Dua nedir? Bizler neden dua etmeliyiz?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
03.11.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (KASIM 2. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
Konu
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriAraç, Gereçler ve Kaynakça
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’IN MESAJINI ANLIYORUM-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I KERİM VE MESAJI
4- Kur'an Kavramlarını Öğreniyorum: Hamd, Şükür, Rahmet, İhlas
40+40
1. Hamd, Şükür, Rahmet, İhlâs kavramlarının anlamlarını ifade eder.
Hamd, Teşekkür etmek,
Anlatım, Soru-Cevap, Problem Çözme
Temel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Sınıfa girdikten sonra öğrencilere sınıfa zamanında geldikleri için teşekkür edilir ve nedeni öğrencilere sorulur.
Öğrencilere öğrendiğimiz kavramların, Allah ile ve insanlarla olan ilişkilerimizi daha güzel hala getireceği söylenerek
güdülenme sağlanır.
1- Kur’an Kavramlarını öğreniyorum: Hamd(Övgü)
Kur’an-ı Kerim, besmelenin ardından “el-hamdü” sözcüğüyle başlar. Kur’an’ın ilk suresi olan
Fatiha suresinin başında “hamd”in, bütün âlemlerin yaratıcısı ve düzenleyicisi olan Allah’a özgü
olduğu belirtilir.
“Hamd,” bir kimseyi güzel bir şekilde anmak, övmek, bir kimseden razı olmak, birinin hakkını ödemek ve ona
teşekkür etmek demektir. Allah’a hamd etmek ise onu çokça anmak, daima övmek, onun üstünlüğünü kabul etmek ve ona
şükretmektir. Kur’an’da, yerde ve gökte, dünya ve âhirette her türlü övgünün Allah’a ait olduğu bildirilmiştir. Hamd ve
şükür kelimeleri eş anlamlı kelimeler olmakla birlikte, aralarında fark da vardır. Şükürden daha geneldir. Hamd, bir nimet
verilsin verilmesin, övüleni sahip olduğu nitelikleriyle övmek; şükür ise verdiği bir nimet sebebiyle bir kimseyi övmektir.
Hamd, yaşıyor olmanın bir gereğidir; şükür ise iyilikler karşısında yapılan teşekkürdür.
Peygamberimiz, bir şey yiyip içtiği zaman; “Bizi yediren, içiren ve bizi Müslümanlardan yapan Allah’a hamd olsun!”
diye dua etmiş ve “Bir şey yiyip içip de o nimet sebebiyle Allah’a hamd eden kuldan Allah hoşnut olur.” buyurmuştur.
Allah’a hamd edebilmek için onun varlığına, birliğine peygamberlerine ve kitaplarına, Kur’an’da bildirdiklerine iman
etmek, güzel davranışlarda bulunmak, emir ve yasaklarına uymak, Allah’ın, insanların ve diğer varlıkların haklarına saygılı
davranmak gerekir.
2- Şükür(Teşekkür Etmek):
Şükür, nimetleri Allah'ın verdiğini bilip O'na şükranda bulunmaktır. Şükür, her nimetin Allah’tan geldiğini bilip
dil ile de hamd etmektir. Allahü teâlânın emirlerini yapıp yasak ettiklerinden sakınmak şükretmek olur.
İnsanların hidayeti için çalışmak, onları irşat etmek de şükür sayılır. Şükür hem dil, hem beden hem de kalp ile yapılabilir.
Kur’an’a göre şükür, nimetin artmasına vesile olduğu gibi Allah’ın bizden memnun kalmasını da sağlar. Bir kimsenin
yaptığı iyiliğe karşı teşekkür etmek bir görgü kuralı olduğuna göre bizi yaratan ve sahip olduğumuz her şeyi bize armağan
eden Allah’a ne kadar çok şükür görevimiz olduğunu düşünmeliyiz. İyilikte bulunanı övmek ve ona dua etmek de bir
teşekkürdür. Allah’a şükreden kişi, insanlara da teşekkür etmelidir. Peygamberimiz (s), “İnsanlara teşekkür etmeyen
kimse, Allah’a da şükretmemiş olur.” Buyurmuştur.
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan
sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve eksikler
tamamlanacak.
1- Allah’ın yarattığını nimetler karşısında ne yapmalıyız?
2- Allah’ı en çok ne zaman anarız?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
10.11.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (KASIM 3. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
Konu
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriAraç, Gereçler ve Kaynakça
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’IN MESAJINI ANLIYORUM-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I KERİM VE MESAJI
4- Kur'an Kavramlarını Öğreniyorum: Hamd, Şükür, Rahmet, İhlas
40+40
1. Hamd, Şükür, Rahmet, İhlâs kavramlarının anlamlarını ifade eder.
Samimiyet, Rahim, Mağfiret, Merhamet
Anlatım, Soru-Cevap, Problem Çözme
Temel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Sınıfa girdikten sonra öğrencilere Kur’an okumaya neden besmele ile başladığımız sorulur.
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Öğrencilere öğrendiğimiz kavramların, Allah’la ve insanlarla olan ilişkilerimizi daha güzel hala getireceği
söylenerek güdülenme sağlanır.
3-Rahmet:
Merhamet ve rahmet kelimeleri; acımak, esirgemek, korumak, affetmek, bağışlamak, nimet vermek gibi
anlamlara gelir. Rahmet; hayır, iyilik, ihsan, nimet ve kalp yumuşaklığı demektir. Kur’an’da daha çok
“rahmet” kelimesi kullanılmıştır.
Allah, Kur’an’daki sözlerine besmele ile başlayarak rahmetine vurgu yapar. Fatiha suresinde rahmet
kelimesinden türeyen Allah’ın er-Rahman ve er-Rahîm isimlerine yer verilir. Bu sebeple Kur’an, Allah’ın
rahmeti ile başlar; ona sığınmaya çağıran Felâk ve Nâs sureleri ile son bulur. Peygamberimiz (s.a.v) de
‘Küçüklere sevgi, büyüklere saygı göstermeyen bizden değildir.’ Buyurarak İslam’ın merhamete verdiği
önemi göstermiştir.
4-İhlâs:
İhlâs (bir şeyi hâlis kılmak, halis olmak, özünü almak ve seçmek) îmân, ibâdet, itâat, ahlâk, amel, dua
gibi her türlü dinî görevleri, halkın övme ve beğenmesini, yerme ve kınamasını düşünmeksizin sırf Allah
için iyi ve halis bir niyetle yapmak, şirk, nifak, riya (gösteriş)) vb şâibelerden uzak durmak, söz, fiil ve
davranışlarında samimi ve dosdoğru olmak demektir. İhlâs, Allah ile iletişiminde bireyin, görev ve
sorumluluklarını başka bir amaçla değil, sadece Allah emrettiği için yerine getirmesi, onun memnuniyetini
hedeflemesidir. İhlâs, kalbin bir eylemidir ve Allah da kişiye niyetine, kalbinin eğilimine göre değer verir.
İhlâs Süresi ve anlamı üzerinden Allah’ın eşsiz bir yaratıcı olduğu vurgulanır.
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan
sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve eksikler
tamamlanacak.
1- Fatiha Suresinde geçen Allah’ın isimleri nelerdir?
2- İhlâs Suresinin anlamını söyleyiniz?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
17.11.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (KASIM 4. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
Konu
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve
Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem
ve Teknikleri
Kullanılan Eğitim
TeknolojileriAraç, Gereçler ve Kaynakça
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’I KERİM’İ OKUMAYA GİRİŞ-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I OKUMA VE
EZBERLEME
1-Harfler ve Özellikleri
40+40
1- Kur’an’a karşı saygılı davranmasını kavrar. 2-Harfleri tanır.
Kur’an, Tertil, Vahiy, Kura, Ayet, Sure
Anlatım, Soru-Cevap, Gösteri
Temel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam
Ansiklopedisi (Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme
Etkinlikleri:
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Özet
1-Kur’an nedir? Niçin O’na saygı göstermeliyiz?
Öğrencilere Kur’an-ı Kerim’e neden saygı gösteriyoruz soru yöneltilir. Alınan cevaplar
tahtaya yazdırılır.
Kur’an-ı Kerim’in Allah’ın insanlığa gönderdiği son kitap olduğu vurgulanır ve Kur’an’ın
bir hayat kılavuzu olduğu hatırlatılarak öğrencilerin konuya yoğunlaşması sağlanır.
Kur’an’ın ne zaman nerede nasıl ve kime indirildiği öğrencilere söylenir. Konuyla ilgili
ayetler tahtaya yazılır.İlk inen ayetler söylenir ve Kur’an-ı Kerim’den öğrencilerin bulması istenir.
Kur’an’ın Allah tarafından, son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’e Cebrail aracılığı ile
indirilen son ilahi ve evrensel kitap olduğu söylenir.
Kur’an-ı Kerim’le ilgili genel bilgiler verilir.(Ayet-Sure-Cüz ve sayıları)
Öğrencilere Kur’an karsı saygı ve sevginin nasıl olması gerektiği söylenir. Kur’an’ı
oluşturan harflerin tanıtımına geçilir.
2-Harfler ve Özellikleri?
Öğrencilere Kur’an’ı Kerim’in hangi alfabeyle yazıldığı sorusu yöneltilir, alınan cevaplar
tahtaya yazılır.
Kur’an’ı Kerim’in öğrenilmesinin kolaylığı söylenir.
Arap alfabesi tanıtılır.
Harfler yazılarak gösterilir, Öğrencilerden de harfleri yazmaları istenir.
Kalın sesli, ince sesli harfler tanıtılır. Birbirine benzeyen harfler gösterilir. Öğrenciye
alıştırma yaptırılır. Harfler sınıfça koro halinde tekrarlanır.
Harflerin çıkış yerleri gösterilir.
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında
sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve
eksikler tamamlanacak.
1- Kur’an’daki cüz ve sure sayıları kaçtır?
2- Kur’an hangi alfabe ile yazılmıştır?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
24.11.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (ARALIK 1. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
Konu
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve
Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem
ve Teknikleri
Kullanılan Eğitim
TeknolojileriAraç, Gereçler ve Kaynakça
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’I KERİM’İ OKUMAYA GİRİŞ-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I OKUMA VE
EZBERLEME
1-Harfler ve İsimleri
40+40
1-Harfleri tanır.
Kur’an, Kıraat, Mahreç
Anlatım, Soru-Cevap, Gösteri
Temel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam
Ansiklopedisi (Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme
Etkinlikleri:
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
1-Harfler ve İsimleri?
Öğrencilere Kur’an’ı Kerim’in Arap alfabesinin harfleriyle oluştuğu söylenir. Arap alfabesi
hakkında bilgiler sunulur ve 28 harften oluştuğu bildirilir. Harflere ses verilirken Türkçe deki ses
benzerliklerine vurgu yapılarak öğrencinin ilgisi konuya çekilir.
Kur’an harflerini oluşturan harflerin isimleri söylenir ve öğrenciye gösterilir. Öğrenciden
yazılan ve gösterilen harfleri söylemesi istenir.
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Özet
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında
sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve
eksikler tamamlanacak.
1-Şekilleri benzer olan harfler hangileridir?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
01.12.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (ARALIK 2. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
Konu
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve
Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem
ve Teknikleri
Kullanılan Eğitim
TeknolojileriAraç, Gereçler ve Kaynakça
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’I KERİM’İ OKUMAYA GİRİŞ-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I OKUMA VE
EZBERLEME
2- Harflerin Yazılışları
40+40
1-Harflerin kelime içindeki yazılış biçimlerini tanır.
Harf, Mahreç, Tilavet
Anlatım, Soru-Cevap, Gösteri
Temel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam
Ansiklopedisi (Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme
Etkinlikleri:
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
2-Harflerin Yazılış Biçimleri
Harflerin tek tek yazılış şekli uygulamalı olarak gösterilir. Birbirine benzeyen harfler gruplar
halinde gösterilir.
Öğrencilerden kendilerinden defterlerine yazması istenir. İfade edilen bilginin görselle
desteklenmesi öğrencinin ilgisini arttıracağından, harflerin yazım şekli ve okunuşu ile ilgili
görsellerden faydalanılır.
Öğrencilerden harfler ve isimleri okutturulur. Alıştırma örnekleri ev ödevi olarak verilir.
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Özet
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında
sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve
eksikler tamamlanacak.
1- Tahtaya yazılan herhangi bir harfin adı sorulur?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
08.12.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (ARALIK 3. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
Konu
Önerilen Süre
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve
Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem
ve Teknikleri
Kullanılan Eğitim
TeknolojileriAraç, Gereçler ve Kaynakça
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’I KERİM’İ OKUMAYA GİRİŞ-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I OKUMA VE
EZBERLEME
1-Harflerin Mahreçleri
40+40
1-Harfleri mahreçlerine uygun olarak telaffuz eder.
Harf, Mahreç, Tilavet
Anlatım, Soru-Cevap, Gösteri
Temel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam
Ansiklopedisi (Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Öğretme-Öğrenme
Etkinlikleri:
1-Mahreç nedir?
Öğrencilere mahrecin tanımı yapılır.
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Harflerin çıkış yerleri demektir. Harflerin çıkış yerleri, boğaz, dil ve dudaklar ile boğaz boşluğu
ve genizdir. Kuran okurken, her harfin hakkını vermek, harfleri çıkış yerlerinden çıkararak yerli
yerince“ her bir harfi diğerine karıştırmadan okumak” demektir.
2-Kur’an-ı kerim okunurken harfler 5 yerden çıkar:
1-Boğaz ile Ağız boşluğu: Boğazın göğse bitişik olan yerinden, dudaklara kadar, boğaz ile ağız
içinde olan boşluğa denir
Buradan ‫ و ى ا‬çıkar
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme 2-Boğaz: Boğazın göğse bitişik olan yerinden, dil dibine kadar olan yere denir Üç mahreçtir:
1-Boğaz aşağısı :‫ء ه‬
vb.)
2-Boğaz ortası : ‫ع ح‬
3-Boğaz üstü :‫غ خ‬
3-Dil; Boğazın ağza yakın olan yerinden, ön dişlere kadar ağız içinde olan dile denir On mahreçtir
‫ثذظصسزتدطرنلضىشجكق‬
4-Dudaklar: Ön dişlerden dışarı olan dudaklara denir
Buradan ‫ ف ب م و‬çıkar
5-Geniz; Geniz boşluğuna denir Ğunne çıkar. Öğrencilere harfler okutturulur.
Alıştırma örnekleri ev ödevi olarak verilir.

Özet
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında
sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve
eksikler tamamlanacak.
1- Mahreç nedir, söyleyiniz?
2- Kaç tane mahreç bölgesi vardır?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
15.12.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (ARALIK 4. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
Konu
Önerilen Süre
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’I KERİM’İ OKUMAYA GİRİŞ-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I OKUMA VE
EZBERLEME
1-Harflerin Mahreçleri 2- İnce ve Kalın Sesli Harfler
40+40
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve
Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem
ve Teknikleri
Kullanılan Eğitim
TeknolojileriAraç, Gereçler ve Kaynakça
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme
Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Özet
1- Harfleri mahreçlerine uygun olarak telaffuz eder.
Harf, Mahreç, Tilavet,
Anlatım, Soru-Cevap, Gösteri
Temel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam
Ansiklopedisi (Diyanet), Pdf Ders Kitabı
1-Kalın,İnce ve Peltek Harfler
Arapça da 28 harf vardır.
Lamelif= Lam ile Elif’in birleşmesinden oluşan ve müstakil olmayan bir harftir.
Kalın harfler 10 tanedir :‫ر ق ط ظ ص ض غ ع خ ح‬
Geriye kalan 18 harf incedir..
● Tam Kalın Harfler : ‫ق ط ظ ض غ خ‬
● Yarım Kalın Harfler : ‫ح ع‬
● Bazen Kalın Bazen İnce olan Harf : ‫ر‬
Peltek Harfler 3 tanedir : ‫ث ذ ظ‬
HARFLERİN ÇIKIŞ YERLERİ VE OKUNUŞLAR
.ridecni zimifraH.rakıç nedrey nalo kişitib esğög adnunos nızağoB : ‫ا‬
es rib iltevvuk kararuv eniribrib ığadud ikİ : ‫ب‬s ile çıkarılır.Harfimiz incedir
.ritfrah rib ecnİ.rılırakıç kararuv anısatro nirelşid tsü unucu liD : ‫ت‬
.ritfrah rib ketlep ev ecnİ .runuko karalırıtsab fifah relşid tsü anucu niliD : ‫ث‬
.ridecnİ.rılırakıç kararuv ağamad tsü ınısatro liD : ‫ج‬
t nızağoB : ‫ح‬am ortası sıkılarak çıkarılır.Kalındır.
. rıdnılaK.rılırakıç karalıtlırıh nednilevve zarib nızağoB : ‫خ‬
.ridecnİ.rılırakıç karaluruv anısatro nirelşid tsü unucu niliD : ‫د‬
.ritketlep ev ecnİ.rılırakıç karalırıtsab fifah relşid tsü anucu liD : ‫ذ‬
nunucu liD : ‫ ر‬arkasını üst ön dişlerin içine hafif dokandırarak çıkarılır.Kalındır.
(bazen inceokunur)
ridecnİ.rılırakıç kereridğed erelşid nö ucu liD : ‫ز‬
.ridecnİ.rılırakıç kereliridğed eniçi nirelşid tla nö ucu liD : ‫س‬
ılırakıç karayayad ağamad tsü ınısatro niliD : ‫ش‬r.İncedir.
.rıdnılaK.rakıç karalırıtsab anısıray nirelşid tla nö ucu niliD : ‫ص‬
.rıdnılaK.rılırakıç kararuv erelşid ıza tsü ınıfarat nay niliD : ‫ض‬
.rıdnılaKrakıç nedrey nıkay enirelte nirelşid tsü ucu niliD : ‫ط‬
ko kararıtsab eçfifah relşid tsü anucu liD : ‫ظ‬unur.Kalındır. .rıdnılaK.rılırakıç karalıkıs fifah ısatro nızağoB : ‫ع‬
rıdnılaK.rılırakıç nednilevve nızağoB : ‫غ‬
.ridecnİ.rakıç natkararıtsab eniçi nığadud tla relşid tsÜ : ‫ف‬
.rıdnılaK.rılırakıç kararuv ağamad ununos niliD : ‫ق‬
ridecnİ.rılırakıç nadnısığaşa nı’faG : ‫ك‬
.ridecnİ.rılırakıç alkamayad ağamad unucu liD : ‫ل‬
.ridecnİ.rakıç karalırıtsab eçfifah eniribrib irelçi kaduD : ‫م‬
.ridecnİ.rılırakıç natkamad nalo nıkay enibid nirelşid tsü eli ucu liD : ‫ن‬
: ‫ و‬Dudaklar büzülerek ileriye doğru uzatılması suretiyle çıkar.İncedir.
.ridecnİ.rakıç nadatkon iğitşelrib elsüğög nızağoB : ‫ ه‬ritşimleg anadyem nednisemşelrib ni’filE ev maL : ‫ال‬
.ridecnİ.rılırakıç kararuv ağamad tsü ısatro niliD : ‫ى‬
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında
sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve
eksikler tamamlanacak.
1- Kalın harfler hangileridir?
2- Peltek harfler nasıl çıkarılır?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
22.12.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (ARALIK 5. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
KUR’AN-I KERİM
Sınıf
5/A
Ünitenin Adı/No
KUR’AN’I KERİM’İ OKUMAYA GİRİŞ-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I OKUMA VE
EZBERLEME
Konu
Önerilen Süre
2. Harflerin Okunuşu
2.1. Harekeler: Üstün, Esre, Ötre
40+40
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
1- Harfleri harekelerine ve med durumlarına göre seslendirir.
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Harf, Mahreç, Tilavet,
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Anlatım, Soru-Cevap, Gösteri
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriTemel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
2. Harflerin Okunuşu
2.1. Harekeler: Üstün, Esre, Ötre
Dikkati Çekme
Kur’an harflerinin tamamı sessizdir. Bu harfleri seslendiren ve dilimizdeki sesli harflerin
yerini tutan işaretlere hareke denir. Bu işaretler harflerin üstünde veya altında bulunur. Harflerin
sesli okunmasını sağlayan üç hareke vardır: Üstün, esre ve ötre.
Üstün: Harfin üstüne yazılan yatık bir çizgidir ( َ ). Bu işarete Arapçada fetha denilir.
Gözden Geçirme
Üstün, ince harflerin ‘e’, kalın harflerin ‘a’ sesiyle okunmasını sağlar. Örneğin sin ( ‫ ) س‬harfine
üstün işareti konulunca se ( ‫س‬
Derse Geçiş
َ ), sad ( ‫ ) ص‬harfine üstün konulunca sa ( ‫ص‬
َ ) şeklinde okunur.
Esre: Harfin altına yazılan yatık bir çizgidir ( ِ ). Bu işarete Arapçada kesre denilir. Esre,
ince harflerin ‘i’ sesiyle, kalın harflerin ‘ı-i’ arası bir sesle okunmasını sağlar.
Ötre: Harfin üstüne yazılan ve küçük bir vav’a benzeyen işarettir ( ُ ). Bu işarete Arapçada
Bireysel Öğrenme
damme denilir. Ötre, ince harflerin ‘u-ü’ arası bir sesle, kalın harflerin ‘u’ sesiyle okunmasını
Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme sağlar
vb.)
Güdüleme

Özet
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında
sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve
eksikler tamamlanacak.
1- Hareke nedir?
2- Üstün nedir, söyleyiniz?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
29.12.2015
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KUURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (OCAK 1. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
KUR’AN-I KERİM
Sınıf
5/A
Ünitenin Adı/No
KUR’AN’I KERİM’İ OKUMAYA GİRİŞ-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I OKUMA VE
EZBERLEME
Konu
Önerilen Süre
2.2. Cezim (Sükun)
2.3. Şedde
2.4. Tenvin
40+40
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
1- Harfleri harekelerine ve med durumlarına göre seslendirir.
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Cezim, Şedde, Tenvin
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Anlatım, Soru-Cevap, Gösteri
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriTemel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Bireysel Öğrenme
Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Özet
1. Cezim (Sükûn)
Cezim, harfin üzerine küçük bir daire şeklinde yazılan işarettir. Cezim, harflerin harekesiz olarak
okunmasını sağlar. Harekeli bir harf cezimli bir harfle birleşince Türkçedeki sessiz harfle biten
kapalı hece biçimi oluşur. Örneğin, üstünlü hemze ile cezimli lam birleşince َ‫( اَل‬el) şeklinde
okunur.
2. Şedde
Şedde, harfin üzerine birleşmiş iki küçük “u” harfine benzer şekilde yazılan işarettir ( .( ّ
Üzerinde bulunduğu harfin iki defa okunmasını sağlar. Dolayısıyla şeddeli harf, aslında iki
harftir.
Bunlardan birincisi cezimli, ikincisi harekelidir. Örneğin ِ‫ اِن‬şeklinde yazılan kelime َ‫( اِ َن ن‬inne)
diye okunur.
Öğrencilerden cezimli ve şeddeli kelimelerin okunması istenir.
3. Tenvin
Tenvin, kelimenin sonuna cezimli nun sesi veren iki üstün ( ً ), iki esre ( ٍ ) ve iki ötre ( ( ٌ
işaretleridir. Arapçada sadece isimlerin sonunda bulunur.
İki üstün: Harfin üzerine yazılır ( ً ). Yuvarlak te ( ‫ ) ة‬ve hemze ( ‫ ) ء‬dışındaki harflerde elif ( (‫ا‬
desteği üzerine yazılır. İnce harflerin ‘en’ sesiyle, kalın harflerin ‘an’ sesiyle okunmasını sağlar.
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında
sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve
eksikler tamamlanacak.
1- Cezim nedir?
2- Şedde nedir, söyleyiniz?
3- Tenvin nasıl okutur?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
05.01.2016
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (OCAK 2. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
KUR’AN-I KERİM
Sınıf
5/A
Ünitenin Adı/No
KUR’AN’I KERİM’İ OKUMAYA GİRİŞ-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I OKUMA VE
EZBERLEME
Konu
2.5. Med Harfleri: Elif, Vav, Ya
Önerilen Süre
40+40
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
1- Harfleri harekelerine ve med durumlarına göre seslendirir.
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Med, Tenvin
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve
Anlatım, Soru-Cevap, Gösteri
Teknikleri
Kullanılan Eğitim TeknolojileriTemel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam Ansiklopedisi
Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Diyanet), Pdf Ders Kitabı
2. Med Harfleri: Elif, Vav, Ya
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
Med, uzatmak demektir. Kendinden önceki harfin uzatılarak okunmasını sağlayan
harflere med harfleri (uzatma harfleri) denir.
Med harfleri üçtür: Elif ( ‫) ا‬, vav ( ‫) و‬, ya ( ‫) ى‬
Elif ( ‫) ا‬: Kendisinden önceki üstünlü harfin uzatılarak okunmasını sağlar. İnce harfleri
‘e-a’ arası bir sesle, kalın harfleri ‘a’ sesiyle uzatır.
Vav ( ‫) و‬: Kendisinden önceki ötreli harfin uzatılarak okunmasını sağlar. İnce harfleri
Bireysel Öğrenme
“u-ü” arası bir sesle, kalın harfleri “u” sesiyle uzatır.
Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme Örnek: ‫اُو وُا وُا‬8Uu-buu-tüu)
vb.)
Ya ( ‫) ى‬: Kendisinden önceki esreli harfin uzatılarak okunmasını sağlar. İnce harfleri
“i” sesiyle, kalın harfleri “ı-i” arası bir sesle uzatır.

Özet
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında
sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve
eksikler tamamlanacak.
1- Med nedir?
2- Med harflerini, söyleyiniz?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
12.01.2016
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
KURUCAOVA ORTAOKULU
KUR’AN-I KERİM GÜNLÜK DERS PLANI (OCAK 3. HAFTA)
BÖLÜM I:
Dersin adı
Sınıf
Ünitenin Adı/No
Konu
Önerilen Süre
KUR’AN-I KERİM
5/A
KUR’AN’I KERİM’İ OKUMAYA GİRİŞ-2/ ÖĞRENME ALANI:KUR’AN’I OKUMA VE
EZBERLEME
2.6. Vav ve Ya Şeklinde Yazılan Elif
40+40
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar
Ünite Kavramları ve
Sembolleri/
Davranış Örüntüsü
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem
ve Teknikleri
Kullanılan Eğitim
TeknolojileriAraç, Gereçler ve Kaynakça
Dikkati Çekme
Güdüleme
Gözden Geçirme
Derse Geçiş
1- Harfleri harekelerine ve med durumlarına göre seslendirir.
Med,Tenvin
Anlatım, Soru-Cevap,Gösteri
Temel Dini Bilgiler (Diyanet), Kur’an-ı Kerim Meali (Diyanet), İlmihal (Diyanet), İslam
Ansiklopedisi (Diyanet), Pdf Ders Kitabı
2.6-Vav ve Ya Şeklinde Yazılan Elif
Kur’an yazısında elif harfi üç şekilde yazılır.
1. Genellikle, bildiğimiz elif ( ‫ ) ا‬şeklinde yazılır. Örnek: ‫ ََل َل‬ve ‫ك‬
َ ‫اِكِل‬
2. Bazen vav ( ‫ ) و‬şeklinde yazılır. Örnek: � ‫و َلا‬
َ ٌ ve � ‫ٌ ز ََكا‬
3. Bazen de ya ( ‫ ) ى‬şeklinde yazılır: � ِ‫ َ ا‬ve �
Bireysel Öğrenme
Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme
vb.)

Özet
Dersin genel bir özeti öğrenciler tarafından yapılmaya çalışılacak varsa eksikler tamamlanacak.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme
etkinliklerine yönelik
Ölçme-Değerlendirme
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Hatice Kübra BOYAR
Kur’an-ı Kerim Dersi
Öğretmeni
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için, hazırlık ve dersi sunma aşamasında
sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek, yanlışlar ve
eksikler tamamlanacak.
1- Elif harfi hangi harflerin yerine yazılabilir?
Kelimelerin düzgün telaffuzu konusunda Türkçe öğretmeniyle işbirliği yapılacak.
19.01.2016
Uygundur
Sadri BAYRAM
Okul Müdürü V.
Download