Öğretmenlere yönelik FİİLLERDE ÇATI

advertisement
Öğretmenlere yönelik
FİİLLERDE ÇATI KONUSUNUN ÖNEMİ
Fiillerde çatı konusu ilköğretim 8.sınıf düzeyindeki Türkçe dersinin 5. Ünitesi (insan
ve toplum) nde ele alınır. Konu içerik olarak uzun olduğu için diğer konulardan farklı olarak
daha fazla sürede işlenmektedir. Bu süre dört ders saatini bulmaktadır. Türkçedeki bütün
konular kendi içinde tam bir bütünlüğe sahiptir. Bu nedenle küçük bir konunun bile eksik
kalması dilin yanlış öğrenilmesine neden olabilir.
Türkçede isim ve fiil olmak üzere iki temel yapı bulunmaktadır. Türkçe cümle yapısı
da bu iki temel yapı üzerine kurulur. Fiillerde çatı konusu Türkçe cümle yapısının iyi
anlaşılması, isim-fiil farkının öğrenilmesi ve anlatım bozukluğu konusunda daha bilinçli
olunması açısından oldukça önemlidir.
Türkçedeki anlatım bozukluğu konusunda değinilen başlıca sorun nesne - yüklem
uyumsuzluğu ve özne – yüklem uyumsuzluğudur. Anlatım bozuklukları konusunun
kavranması ve dolayısıyla da Türkçenin daha iyi kullanılması açısından geçişli – geçişsiz,
etken – edilgen, ettirgen – oldurgan ve dönüşlü – işteş fiillerin fiillerde çatı konusunda iyi
kavranması gerekir.
1
DERS PLANI
BÖLÜM 1
Dersin Adı
Türkçe
Sınıf
8.Sınıf
Ünite Adı
Toplum Ve İnsan
Ünite Numarası
Ünite 5
Konu
Fiillerde Çatı
Süre
4 Ders Saati
BÖLÜM 2
Öğrenci
Sözcükleri yanlış anlamda kullanmama ve anlatım bozukluğu yapmamak
Kazanımları
Ünite Kavramları ve İsim, fiil, yapım ekleri, çekim ekleri
Sembolleri
Güvenlik Önlemleri
Yok
Öğretme-Öğrenme
Konuşma, uygulama
Yöntem ve
2
Teknikleri
Kullanılan Eğitim
Teknolojileri:
Gereçler ve
8.Sınıf Türkçe Ders Kitabı, 8.Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı
Yazım Kılavuzu
Kaynakça
Öğrenme, Öğretme Etkinlikleri
Dikkati Çekme
Öğrencilerin yanlış kullandıkları sözcükler örnek verilir.
Güdüleme
Yanlış kullanılan sözcüklerin bulunması istenir.
Gözden Geçirme
Bulunan sözcükler incelenir.
Derse Geçiş
Fiillerde çatı konusunun ne olduğunun daha iyi anlaşılması için çalışma
yapma
Bireysel Öğrenme
8.Sınıf Çalışma Kitabındaki ilgili çalışmaların yapılması
Etkinlikleri
(Ödev, deney,
problem çözme vb.)
Grupla Öğretme
Karşılıklı konuşma yapıp kullanılan fiilleri ve yanlış kullanılanları gözleme
Etkinlikleri
(Proje, gezi,
gözlem)
Özet
İşlenen konu (fiillerde çatı) öğrenciler tarafından özetlenir.
BÖLÜM 3
3
ÖlçmeDeğerlendirme:
* Bireysel öğrenme
etkinliklerine yönelik
ölçme,
değerlendirme
8.sınıf çalışma kitabındaki çalışmaların yapılıp yapılmadığı ve konunun ne
* Grupla öğrenme
kadar öğrenildiğinin uygulamayla belirlenmesi
etkinliklerine yönelik
ölçme,
değerlendirme
* Öğrenme güçlüğü
olan öğrenciler ile
Yapılan karşılıklı konuşmalar sonucu konunun anlaşılıp anlaşılmadığının
uygulamayla belirlenmesi
ileri öğrenme
hızında olan
öğrenciler için ek
ölçme,
değerlendirme
Dersin Diğer
Derslerle İlişkisi
BÖLÜM 4
Planın
Fiillerde çatı konusu işlenirken fiiller konusuyla ilgili kısa bir tekrar
Uygulanmasına
yapılacak.
İlişkin Açıklamalar
4
Download